Biznes w Hiszpanii- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Istnieje wiele możliwości prowadzenia swojego biznesu w Hiszpanii- także w branży hotelarskiej. Ważne, aby zdecydować się na tę opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Najprostszy rodzaj działalności gospodarczej, jednoosobowej- nie wymaga formalnej rejestracji, co wygląda odrobinę inaczej niż w naszym kraju. Inną możliwością jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co ważne, założenie takiego rodzaju spółki jest możliwe także przez jedną osobę. Czy założenie spółki w Hiszpanii jest trudne i co jeszcze warto wiedzieć o tym rodzaju działalności?

 Jakie trzeba spełnić wymagania już na starcie?

 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bez wątpienia najpopularniejszym typem spółki w Hiszpanii. Jest ona przeznaczona dla małych i średnich firm, co można wywnioskować chociażby po kapitale początkowym, jaki jest wymagany do założenia spółki- wynosi on minimum 3000 euro. Tak naprawdę, założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej wygląda tak samo jak założenie spółki z każdej innej dziedziny- w wersji dla nowych przedsiębiorstw można liczyć na mniejszą ilość formalności oraz krótszy czas oczekiwania na rejestrację podmiotu. W praktyce okazuje się, że całość może zająć około 5-6 miesięcy czasu.

– Spółkę SL mogą założyć zarówno obywatele hiszpańscy jak i obcokrajowcy. Nie ma wymogu posiadania statusu rezydenta.

– Istnieje możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożonej z samych obcokrajowców.

– Do spółki mogą przystąpić także osoby prawne, podmioty krajowe oraz zagraniczne.

 

Podpisanie aktu założycielskiego

 

Aby możliwe było założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej konieczne jest podpisanie aktu założycielskiego przez każdego z uczestników spółki. To ważny i niejako podstawowy dokument konieczny do późniejszej rejestracji spółki w hiszpańskim urzędzie. Podpisanie aktu założycielskiego musi się to odbyć w biurze notarialnym po to, aby móc potem uzyskać specjalne potwierdzenie tego faktu od urzędnika. Zanim jednak do tego dojdzie, każdy z uczestników spółki musi posiadać własny numer identyfikacji podatkowej. Warto także mieć świadomość, że:

– Każdy cudzoziemiec musi postarać się o uzyskanie numeru identyfikacyjnego cudzoziemca. Można tego dokonać w hiszpańskim konsulacie lub na posterunku policji będąc na terenie Hiszpanii. Oznacza to, że uzyskanie takiego numeru jest możliwe nawet jeszcze będąc w Polsce- trzeba jednak wnioskować o nie samodzielnie lub też udzielić komuś innemu notarialnie potwierdzonego pełnomocnictwa.

– Akt założycielski może zostać podpisany przez uczestnika spółki, który jeszcze nie posiada numeru identyfikacji podatkowej- trzeba jednak będzie dostarczyć ten dokument w późniejszym terminie.

– W spółce z ograniczonej odpowiedzialnością mogą uczestniczyć także osoby prawne. W takim przypadku mogą one jak najbardziej występować w akcie założycielskim spółki. Konieczne jest jednak poinformowanie o tym notariusza oraz wskazanie firmy prawnej podmiotu.