Co mówić, a czego nie mówić o poprzednim pracodawcy?

Nigdy nie mów nic złego o poprzednim pracodawcy.

I raz jeszcze – nigdy.

Nawet jeśli wiesz, że firma do której aplikujesz jest konkurencją dla Twojego poprzedniego pracodawcy.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że powiedzenie czegoś złego o poprzednim pracodawcy będzie pomocne.

Po prostu nigdy.

Mówienie czegoś złego o swoim poprzednim pracodawcy może jedynie sprawić, że Twój potencjalny nowy pracodawca będzie się zastanawiał czy w przyszłości będziesz się tak samo wyrażał o jego firmie.

Pamiętaj, że w żadnej firmie nie jest idealnie. Praktycznie w każdej firmie zdarzają się sytuacje, w których ludzie się nie dogadują, etc. Dlatego tak ważne jest aby nie mówić źle o swoim poprzednim pracodawcy, bo i u potencjalnego nowego dany aspekt funkcjonowania firmy może szwankować.

Przykładowo, powiesz, że Twoi poprzedni pracodawcy nie dbali o pracowników, bo nie dawali urlopu na zawołanie, albo że niektórzy ludzie nie mogli się znieść w firmie, albo… I jest bardzo duża szansa, że i w firmie do której aplikujesz są tego typu problemy. Pomyśl w jakiej sytuacji Cię to stawia.

Dlatego raz jeszcze – nigdy nie mów źle na rozmowie rekrutacyjnej o swoim poprzednim pracodawcy.

No dobrze, ale co w takim razie można powiedzieć?

Możesz powiedzieć czego się nauczyłeś/nauczyłaś w poprzedniej firmie, możesz powiedzieć za co szanujesz swojego poprzedniego pracodawcę, ale nigdy nie mów o tym pracodawcy źle na rozmowie.
Jak dostaniesz się do swojej nowej wymarzonej pracy, to będziesz miał(a) jeszcze wiele okazji do ponarzekania na poprzednią firmę.

Pamiętaj, rozmowa rekrutacyjna to miejsce na dobre pierwsze wrażenie, a nie czas na narzekanie.

Nigdy.

No, chyba że… 😉