Dlaczego to akurat Pana (Panią) powinniśmy zatrudnić, a nie kogoś innego?
Przy odpowiedzi na tak postawione pytanie trzeba powiedzieć wprost czemu, według nas samych, możemy okazać się lepsi od innych kandydatów i kandydatek.
Raczej nie odpowiadaj na takie pytanie: „W sumie to nie wiem, inni pewnie też się nadają.” Taka odpowiedź może być oczywiście czasami dobra, na przykład jeżeli pracodawca szuka kogoś uległego, ale to rzadkość. Jeżeli pracodawca szuka kogoś kto ma, przykładowo, podejmować samodzielne decyzje czy kontaktować się z kontrahentami lub klientami, taka odpowiedź raczej nie pomoże Ci na rozmowie. Bo jeżeli nie potrafisz powiedzieć dlaczego Ty sam/a jesteś lepszy/lepsza od innych, to jak masz mówić o tym, że lepszy jest odkurzacz Twojej firmy od odkurzacza konkurencji (to oczywiście tylko przykład).
Przemyśl sobie jeszcze raz swoje silne strony, żeby przygotować się do tego pytania. Każdy ma jakieś niepowtarzalne atuty. Zastanów się co faktycznie wyróżnia Cię z tłumu innych kandydatów. To może być profesjonalna umiejętność lub coś zabawnego, co porawi humor rekruterowi/rekruterce słuchającemu/słuchającej wypowiedzi kolejnych kandydatów i kandydatek.
Jako profesjonalną umiejętność, możesz podać znajomość jakiegoś programu, którego prawie nikt nie zna (programy, które wszyscy znają Cię nie wyróżnią, zazwyczaj są po prostu obowiązkowe). Możesz w taką odpowiedź wpleść dodatkowe informacje o tym, że jesteś osobą ambitną i poszukującą nowych rozwiązań („znam ten program, bo interesowało mnie jak to jest możliwe z … i nauczyłem/nauczyłam się tego programu. Generalnie, jak mnie coś zaciekawi, to staram się jak najwięcej na dany temat dowiedzieć).
Jako przyład czegoś zabawnego, możesz powiedzieć, że jesteś bardzo dobrym graczem/bardzo dobrą graczką w Assassina lub jakąś inną grę i możesz nauczyć chętnych z pracy różnych sztuczek, wziąć udział we wspólnej rozgrywce lub reprezentować firmę na zewnątrz ze swoimi umiejętnościami (promować firmę w taki sposób). Tylko staraj się, aby Twoja zabawna historia nie przedstawiła Cię w złym świetle. Na przykład, nie mów, że jesteś tak dobry/dobra, bo grasz nałogowo i czasem zdarza Ci się zarwać kilka nocy, żeby osiągnąć pewien etap w grze, bo taka informacja może wskazywać na to, że będziesz, być może, nieefektywny/nieefektywna w pracy czasami (po takich zarwanych nocach). Lepszym może być stwierdzenie, że grasz w weekendy kiedy masz więcej wolnego.
Generalnie, tak bardziej ogólnie jeszcze odnośnie odpowiedzi na pytanie „dlaczego ja”. Możesz w odpowiedzi użyć argumentów „dla firmy” i „dla siebie”, ale pamiętaj, że z tych dla siebie zazwyczaj da się wyprowadzić też argument dla firmy.
Ja dlatego, że firma coś z tego będzie miała (na poziomie kontaktów z klientami i kontrahentami, na poziomie pracowniczym/wewnątrzfirmowym).
Ja dlatego, że ja coś z tego będę miał(a)… a to oznacza, że będę chciał(a) być w tej firmie długotrwałym pracownikiem/długotrwałą pracowniczką… a z tego firma będzie coś miała…
Firma zyska dzięki zatrudnieniu Ciebie i dlatego akurat Ciebie powinni zatrudnić.