Dokumenty, które będą potrzebne do prowadzenia sklepu w sieci

on

Prowadzenie sklepu internetowego wydaje się być znacznie łatwiejsze od prowadzenia sklepu stacjonarnego. Za pewne dlatego też stało się to tak popularną strategią biznesową wielu osób, które wolą pracować u siebie niż na etacie. Warto jednak już na starcie mieć taką świadomość, że aby wszystko faktycznie funkcjonowało zgodnie z literą prawa- na stronie internetowej sklepu obowiązkowo muszą znaleźć się niektóre wymagane dokumenty. Aby je przygotować we właściwy sposób, można wykorzystać konsultacje prawne, jakich udzielają niektóre kancelarie, które posiadają właśnie tę tematykę w obszarze swojej specjalizacji np. https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/. Potrzebne dokumenty można więc zredagować samemu wzorując się na opisach i podpowiedziach, a także szablonach, jakie znajdziemy w sieci- zawsze pozostaje jednak niepewność, co do tego, czy zostało to zrobione dobrze. Dlatego też podczas konsultacji można dać takie dokumenty do sprawdzenia osobie kompetentnej. Alternatywnym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia takich dokumentów od początku do końca doświadczonemu prawnikowi, co jest droższą opcją, ale pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu. Do najbardziej podstawowych dokumentów należy regulamin sklepu internetowego, a także polityka prywatności.

Kiedy konieczne jest posiadanie polityki prywatności?

Jest ona konieczna w momencie, kiedy właściciel strony z jej wykorzystaniem gromadzi jakiekolwiek dane o użytkownikach. W praktyce, wystarczy podpiąć pod stronę najzwyklejszą jej analitykę w postaci Google Analytics, aby być zobligowanym do stworzenia polityki prywatności. W obrębie tego dokumentu należy poinformować użytkowników o tym, że dane są gromadzone- jeśli się na to nie zgadzają- muszą opuścić stronę. Należy wskazać jakie są to dane, do jakich celów mają służyć, kto jest ich administratorem i w jaki sposób je zabezpiecza. Zazwyczaj wszystko sprowadza się do gromadzenia plików cookies, które są źródłem informacji o tym, co użytkownicy wykonują na stronie.

A kiedy potrzebny jest regulamin?

W przypadku sklepów internetowych regulamin jest potrzebny właściwie zawsze. Sprzedaż internetowa opiera się bowiem o zawieranie umowy na odległość, trzeba więc dokładnie opisać i sprecyzować cały proces sprzedażowy, oczywiście w oparciu o obowiązujące przepisy- także i te chroniące prawa konsumenta. Nie znając tych przepisów dość łatwo o nadużycia, które mogłyby stawiać sprzedawcę na uprzywilejowanej pozycji względem kupującego. Jednakże, podczas wystąpienia sytuacji spornych zapisy, które nie są zgodne z prawem łatwo jest obalić. W regulaminie powinno być miejsce na opis samego procesu zakupowego, sposób dokonywania płatności oraz na określenie w jakim terminie i w jaki sposób towar zostanie przekazany kupującemu. Istotne są także kwestie zwrotu towarów oraz składania ewentualnych reklamacji w momencie, kiedy towar nie jest zgodny z opisem, co w przypadku zakupów na odległość może mieć miejsce znacznie częściej niż podczas zakupów stacjonarnych. Regulamin stanowi zabezpieczenie zarówno dla sprzedającego jak i kupującego regulując wiele kwestii spornych, jakie mogą się w praktyce pojawić.