Jak mówić o doświadczeniu na rozmowie rekrutacyjnej.

on

Podobnie jak w liście intencyjnym i CV, na rozmowie, mówiąc o doświadczeniu staramy się jak najbardziej dopasować to doświadczenie do potrzeb pracodawcy.

Pracodawca to taki ktoś, kto potrzebuje mieć coś zrobione: napisany program, stworzoną stronę www, przetestowany program, sprzedany program, naprawiony program, etc. Dlatego, mając na uwadze to na jakie stanowisko aplikujemy, przedstawiamy swoje doświadczenie przydatne na danym stanowisku – przydatne do wykonania pracy, którą pracodawca potrzebuje mieć wykonaną.

I oczywiście najlepiej byłoby gdybyśmy robili wcześniej dokładnie to czego pracodawca oczekuje, ale nawet jeśli robiliśmy coś innego, możemy przed rozmową zastanowić się jak nasze wcześniejsze doświadczenia mogą nam pomoc w pracy na danym stanowisku, przy wykonywaniu konkretnych zadań na których zależy pracodawcy.

Żeby to wiedzieć warto sobie zrobić samodzielny opis stanowiska pracy bazując na ogłoszeniu na które odpowiadamy. Jak będziemy wiedzieli czego pracodawca od nas oczekuje, prędzej będziemy wiedzieli o jakich doświadczeniach opowiadać. I na rozmowie warto od tych doświadczeń zacząć.

Warto też wspomnieć o doświadczeniach, które może nie są szczególnie potrzebne w pracy na danym stanowisku, ale mogą się przydać.