Logo dla firmy- jak stworzyć je samemu?

Logotyp jest niewielkiej wielkości znakiem, który przypisany jest do danej firmy i w pewien sposób również kształtuje jej wizerunek. Dzięki ciekawemu, dobrze dobranemu logotypowi można sprawić, że firma będzie bardziej rozpoznawalna. Wydaje się, że coś tak prozaicznego można stworzyć szybko i bez większych problemów. A jednak, jak pokazuje praktyka- tak naprawdę wcale nie jest to takie proste. Przychodzi bowiem ten moment, kiedy siadamy nad kartką papieru chcąc wykonać szkic lub siadamy przez komputerem chcąc od razu zabrać się do pracy, a w głowie mamy jedynie pustkę. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacząć od aspektów koncepcyjnych, czyli od szukania pomysłu czy może od kwestii technicznych związanych z realizacją projektu takiego logo?

Warto szukać inspiracji

Tak naprawdę, szukanie inspiracji jest szalenie ważne, aby móc szybko zorientować się w bieżących trendach. Przeglądając logotypy dużych i znanych firm możemy zyskać obycie, co do tego, jak one wyglądają, w jakiej kolorystyce są utrzymane i jakiej są wielkości. Oczywiście, nie każdy logotyp musi się nam podobać, ale możemy już na tym etapie wybrać jedną stylistykę w obrębie której będziemy się poruszać. Tutaj pamiętajmy też o tym, że ma to być inspiracja, a nie skopiowanie czyjegoś pomysłu. Czasem może się bowiem zdarzyć, że zainspirujemy się czymś za bardzo. Dodatkowo, warto poczytać o podstawowych zasadach i wytycznych, co do tworzenia takiego logo. Mając już taką wiedzę można przystąpić do projektowania.

Jakiego oprogramowania użyć?

Analizując poszczególne programy do tworzenia logo, bezsprzecznie najbardziej profesjonalnym i dającym nam największe możliwości jest program Adobe Illustrator. Jest to program do tworzenia grafiki wektorowej, który można też wykorzystać do tworzenia innych materiałów reklamowych- reklam banerowych, ale i ulotek czy wizytówek. Jeśli jednak nie chcemy wykorzystywać aż tak specjalistycznego oprogramowania, w sieci znajdziemy szereg aplikacji, które w prosty sposób pozwolą nam stworzyć taki logotyp za darmo, a następnie po dokonaniu odpowiedniej płatności- pobrać go i móc wykorzystywać. Lista takich programów dostępna jest w tym miejscu: https://brandbay.pl/blog/program-do-tworzenia-logo/. Pamiętajmy jednak, że w przypadku takich platform i aplikacji, korzystamy z tych samych materiałów, co wszyscy inni, którzy w taki sposób chcą stworzyć logo swojej firmy. Grafiki i materiały mogą być więc powtarzalne, a tym samym nasze logo może być mniej oryginalne niż w sytuacji, kiedy od początku do końca projektowalibyśmy i tworzylibyśmy je samodzielnie.