Nauka programowania wkrótce straci sens…

Przez ostatnie kilka lat przyzwyczailiśmy się do nagłówków wskazujących zawody związane z IT jako te najbardziej przyszłościowe. I wszystko wskazywało na to, że sytuacja ta utrzyma się przez najbliższe lata, jednak już wkrótce może się okazać, że zawód programisty/programistki odejdzie do lamusa…
sztucznainteligencja

No, może nie nastąpi to z dnia na dzień, ale w końcu zapewne nastąpi. A wszystko oczywiście przez sztuczną inteligencję – tę sztuczną inteligencję, którą owi programiści właśnie projektują.

O tym, że AI (artificial intelligence) przejmuje kolejne zadania wykonywane dotychczas przez ludzi wiadomo nie od dziś. Sztuczna inteligencja potrafi analizować dane dużo szybciej i dokładniej niż ludzie. Do tej pory jednak ktoś tą sztuczną inteligencję musiał projektować. Tym projektowaniem zajmowali się specjaliści, którzy byli nie do zastąpienia.

Ostatnio jednak powstała AI, która sama potrafi tworzyć nowe algorytmy. Póki co wymaga ona bardzo dużej mocy obliczeniowej, ale to tylko kwestia czasu kiedy koszt uzyskania nowego algorytmu okaże się tańszy z wykorzystaniem AI niż z wykorzystaniem programistów. Jakość oprogramowania tworzonego przez tę AI okazała się porównywalna do jakości.

Jeżeli więc ktoś z Was jest zainteresowany programowaniem, najbliższe lata mogą być ostatnimi kiedy ludzie będą mogli odnosić sukcesy w programowaniu.

Spieszcie się więc i powodzenia 🙂