Pytania na rozmowie rekrutacyjnej – Proszę wymienić kilka swoich mocnych i słabych stron.

on

Pamiętaj, że rozmowa służy pracodawcy do tego, żeby wybrać osobę, która wykona pewne zadania w firmie. Wszelkie Twoje odpowiedzi powinny być więc związane z tymi zadaniami.

Na prośbę „proszę wymienić kilka swoich mocny i słabych stron” przede wszystkim odpowiadamy szczerze, ale bez specjalnego wyciągania na wierzch swoich najgorszych możliwych „słabych stron”…rozmowa

Jeśli chodzi o mocne strony to oczywiście w pierwszej kolejności mówimy o mocnych stronach związanych z pracą, czyli „potrafię bardzo szybko znaleźć błędy w programie, stosuję do tego technikę: …” , „potrafię dobrze współpracować w zespole, dotychczas moi współpracownicy mówili o mnie …” i tak dalej. Generalnie przy mówieniu o swoich mocnych stronach ogólny schemat wypowiedzi brzmi: „potrafię … i jako dowód przedstawiam…”, dzięki takiemu przedstawieniu swoich mocnych stron pracodawca wie, że to nie tylko są swego rodzaju „przechwałki” (skądinąd, potrzebne), ale że te przedstawione mocne strony są poparte konkretami.
Jeśli chodzi o słabe strony, to na pewno nie możemy powiedzieć, że takowych nie posiadamy, bo tego typu stwierdzenie w oczach pracodawcy oznaczać może jedynie złe rzeczy: (1) że jesteśmy strasznie zadufani w sobie; (2) że nie mamy wglądu w swoje słabe strony; (3) że co prawda mamy wgląd, ale chcemy oszukać pracodawcę nie mówiąc o tych słabych stronach; (4) że mamy tak straszne słabe strony, że boimy się o nich powiedzieć, i tak dalej. Dlatego warto przygotować sobie pomysł na to jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Przykładową odpowiedzią może być: „jak nie mam żadnego zadania do wykonania to szybko staję się znudzony/znudzona i rozleniwiony/rozleniwiona, dlatego zawsze staram się sobie znaleźć jakieś zadanie do wykonania, albo związane z pracą, albo z moimi zainteresowaniami”. Jest to słaba strona, ale na rozmowie rekrutacyjnej może być to uznane za coś pożytecznego.

Jeżeli okaże się, że rekruter(ka) będzie nalegać, żebyśmy wymienili jakąś słabą stronę, która nie może zostać uznana za mocną (bo bardziej doświadczeni rekruterzy wiedzą, że osoby prezentujące się na rozmowie stosują tego typu techniki, o których tutaj piszę), dobrze byłoby mieć też na podorędziu ze dwie/trzy tego typu słabe strony. Przykładowo: „nie lubię wstawać wcześnie rano, ale jak muszę to wstaję”, „kiepsko znoszę długie podróże, ale jak muszę to jeżdżę w takowe”, pamiętajmy jednak, żeby nie były to słabe strony, które nas dyskwalifikują w oczach pracodawcy.

Powodzenia na rozmowie 🙂