Szukanie pracy – jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

on

Pracodawcy oczekują tego, że zrobimy to czego potrzebują i że nie będziemy przy tym specjalnie nieprzyjemni. W jaki więc sposób możemy przekonać ich o tym, że jesteśmy osobami, które zapewnią im osiągnięcie zakładanych efektów w przyjemnej atmosferze?

Po pierwsze, żeby dostać pracę w IT musimy przede wszystkim wykazać się swoimi umiejętnościami. W tym przydatne będzie nasze portfolio (jeśli takie posiadamy), CV i LM. Jeśli te będą wskazywały na to, że posiadamy odpowiednie umiejętności niezbędne dla danej pracy mamy szansę zostać zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną.

Jeżeli już uda się nam i dostaniemy się na rozmowę, warto się do tej rozmowy odpowiednio przygotować, żeby nie zepsuć tego co już osiągnęliśmy swoimi dokumentami/portfolio. A osiągnęliśmy dużo – pracodawca wykazał zainteresowanie naszą osobą, zdecydował się z nami spotkać, poświęcić swój czas na to, żeby być może nawiązać z nami dłuższą współpracę. Jak więc możemy się przygotować do tego, żeby go nie rozczarować?

Przed rozmową warto raz jeszcze przeglądnąć swoje CV, portfolio, LM, ofertę pracy na którą odpowiadamy oraz stronę internetową potencjalnego pracodawcy. Warto zastanowić się w czym nasze umiejętności mogą pomóc firmie, do której aplikujemy.

Pamiętajcie, że pracodawcy zależy na tym, żeby pieniądze, które przeznaczy na nasza pracę sprawiły, że on sam zarobi jeszcze więcej. Na tym polega biznes.

Przed rozmową warto więc przygotować się na to, żeby na rozmowie móc:
– wykazać, że nasze umiejętności są realne, a nie tylko na papierze;
– podać przykłady swoich dokonań (nawet jeśli nie mamy portfolio na pewno coś udało się nam już stworzyć – chociażby w szkole);
– wykazywać jak nasze umiejętności przydadzą się w pracy w tej konkretnej firmie.

Warto przygotować się też na pytania dotyczące tego jak rozwiązalibyśmy konkretny problem związany ze stanowiskiem pracy na które aplikujemy (jak zabralibyśmy się za szukanie błędu w kodzie, od czego zaczęlibyśmy gdyby komputer w firmie przestał działać, etc.).

Można sobie te wszystkie rzeczy opisać i nawet zabrać ze sobą na rozmowę i użyć ich jeśli dane pytanie padnie ze strony pracodawcy. W ten sposób wykażemy coś dodatkowego – wykażemy że nam zależy, że przygotowaliśmy się do rozmowy, a to duży atut, który na pewno działa na naszą korzyść.

I tyle na teraz, wkrótce więcej o tym co jeszcze zrobić przed rozmową i jak się zachowywać podczas samej rozmowy.