Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które czerpie energię z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, woda i powietrze. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć ciepło do budynku i tym samym zapewnić komfort jego użytkownikom. Ile kosztują pompy ciepła? Cena wysokiej jakości urządzenia wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak taka inwestycja może okazać się niezwykle opłacalna. Sprawdź, dlaczego!
Pompy ciepła – cena i opłacalność
Tradycyjne urządzenia grzewcze, zasilane węglem czy gazem, powoli ustępują pola nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak pompy ciepła. Cena tego rodzaju sprzętów nie jest niska – dla domu o powierzchni 100 m2 wynosi minimum 10 tys. zł, jednak doliczyć do tego trzeba również koszt montażu oraz instalacji. Efekt? Konieczność zainwestowania nawet 30-40 tys. złotych za sprawne, niezawodne urządzenie.
Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, ponieważ w większości przypadków okazuje się to niezwykle opłacalne. Wynika to z faktu, że pompy ciepła są o wiele bardziej efektywne energetycznie od tradycyjnych kotłów i pieców, a dzięki czerpaniu energii cieplnej z odnawialnych źródeł, są w stanie zredukować koszty ogrzewania nawet do zera. Oznacza to oszczędności rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych rocznie, co sprawia, że koszt zakupu i montażu pompy ciepła zwraca się po zaledwie kilku latach użytkowania!
Pamiętaj! Pompa ciepła to urządzenie, które pozostaje wydajne nawet po kilkunastu-kilkudziesięciu latach użytkowania, a do tego jest całkowicie bezobsługowe – wystarczy je skonfigurować i uruchomić, by działało wydajnie przez długi czas.
Jak zmniejszyć koszt zakupu pompy ciepła?
Wiesz już ile kosztują pompy ciepła. Cena zakupu i montażu urządzenia może jednak zostać zredukowana nawet o kilkadziesiąt procent, a wynika to z programów dofinansowań, jakie oferowane są przez polski rząd. Najlepszym przykładem jest tu Mój Prąd – wsparcie, w ramach którego inwestor może pozyskać od 12,6 do 28,5 tys. zł dotacji (w zależności od rodzaju pompy ciepła). Cena w takiej sytuacji będzie dużo niższa, a jeszcze bardziej obniży ją ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie kosztów zakupu i montażu urządzenia od podatku.
Wszystko to sprawia, że inwestycja w nowoczesną pompę ciepła jest bardzo opłacalna. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które dopasujesz pod kątem własnych potrzeb, preferencji oraz możliwości finansowych. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłacalności pomp ciepła, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://elektromasters.com.pl/ile-kosztuje-pompa-ciepla-i-czy-sie-oplaca/.