W jaki sposób ociepla się domy szkieletowe?

Kwestia odpowiedniego ocieplenia domu drewnianego jest niejako jedną z tych kluczowych. Domy drewniane budowane w stary sposób najczęściej nie miały zadowalających parametrów cieplnych. Niektóre były wręcz uznawane za domy sezonowe- nieodpowiednie do zamieszkiwania w okresie zimowym, kiedy pojawiają się duże mrozy. Technologia budowania domów szkieletowych to jednak coś zupełnie innego- domy tego rodzaju mają drewnianą konstrukcję, ale też są w specjalny sposób ocieplane tak, aby nadawały się do komfortowego mieszkania przez cały rok. Jakie zabezpieczenia i izolacje w domach szkieletowych są stosowane najczęściej?

Odpowiednie zabezpieczenie od wewnątrz i od zewnątrz

Dom z drewna musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony zarówno od środka jak i od strony zewnętrznej całej konstrukcji. To bardzo ważne, aby dom szkieletowy był wznoszony przez wykonawcę, który dobrze zna i stosuje w praktyce wszystkie ważne elementy konstrukcyjne, które finalnie pozwalają na osiągnięcie tak dobrych parametrów izolacyjności całego budynku. Istotną kwestią jest wykonanie zarówno ocieplenia od wewnątrz jak i od zewnątrz budynku.

 

  • Termoizolacja wewnętrzna- tutaj zdecydowanie najczęściej stosuje się grubą warstwę wełny mineralnej. Materiał ten jest oddychający, z tego też względu zaleca się wykorzystanie wełny, a nie styropianu- równie popularnego materiału do ocieplania. Wełnę umieszcza się w ścianach, które powstają na konstrukcji z aluminiowych profili. Stanowią one stelaż pod pomieszczenia. Wewnątrz stosuje się jeszcze specjalną folię paroizolacyjną. Dzięki niej można ograniczyć proces przyjmowania wilgoci nagromadzonej wewnątrz budynku w drewnianą konstrukcję. Wykończenie wewnętrzne jest wykonane z płyt gipsowo- kartonowych oraz płyt typu OSB.

 

  • Termoizolacja zewnętrzna- poszycie zewnętrzne wykonywane jest ze specjalnych płyt, które najczęściej są produktem drewnopochodnym. Zabezpieczenie przed wiatrem zostaje uzyskane poprzez użycie specjalistycznej folii. Jej dodatkową, bardzo ważną funkcją jest także ochrona budynku przed nadmierną wilgocią. Od zewnątrz również stosowane jest ocieplenie z wykorzystaniem dodatkowej warstwy wełny mineralnej. Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi specjalne, drewniane obicie, ale też nie jest konieczne, aby dom szkieletowy miał drewnianą fasadę- równie dobrze można wykonać elewację z tynku.

Zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed wilgocią jest równie ważne

Dobre współczynniki przenikania ciepła całego budynku są ważne, warto jednak wiedzieć o tym, że aby budynek naprawdę był ciepły należy jeszcze wziąć pod uwagę jeszcze inne elementy jego konstrukcji- chociażby okna oraz to, jak są energooszczędne. Sam sposób budowania ścian domu szkieletowego i układania poszczególnych warstw jest też istotny dlatego, że ma chronić sam szkielet przed wilgocią. A jak wiadomo- to właśnie wilgoć jest największym wrogiem naturalnego drewna.