AGI – generalna sztuczna inteligencja

on

Oprócz coraz popularniejszych programów zwanych sztuczną inteligencją oraz uczenia maszynowego w postaci uczenia nadzorowanego, nienadzorowanego czy ze wzmocnieniem, które aktualnie staje się coraz popularniejsze, w badaniach nad AI jest jeszcze przynajmniej jedna dziedzina warta wspomnienia, a mianowicie AGI, czyli generalna sztuczna inteligencja (artificial general intelligence).

Większość dotychczas spopularyzowanych programów sztucznej inteligencji dotyczy tak zwanej „słabej” sztucznej inteligencji, czyli są to programy, które bardzo dobrze radzą sobie z danym zadaniem, ale tej swojej 'wiedzy' i 'umiejętności' nie są w stanie wykorzystać w żadnej innej dziedzinie. Innymi słowy, program który potrafi wygrać w Go będzie bezużyteczny przy rozpoznawaniu twarzy, a program do analizy tekstu naturalnego niespecjalnie przyda się przy prowadzeniu samochodu.

Generalna sztuczna inteligencja to marzenie wielu programistów, wizjonerów, którzy chcieliby, aby jeden program był w stanie zajmować się wieloma zadaniami, tak jak człowiek jest w stanie grać na średnim poziomie w Go, rozpoznawać twarze, prowadzić samochód czy czytać ze zrozumieniem.

Zanim uda się stworzyć taką generalną sztuczną inteligencję pewnie minie jeszcze trochę czasu, więc jeżeli ktoś z Was miałby ochotę dołączyć do naukowców pracujących nad zagadnieniem, na pewno znajdzie się dla Was jeszcze coś do zrobienia w tej kwestii.