Konkursy – projektowanie sztucznej inteligencji

Kilkaset tysięcy dolarów czeka aktualnie na zwycięzców konkursów z zakresu projektowania sztucznej inteligencji. Czy masz szansę je wygrać? Czy podejmiesz wyzwanie?

Tworzone aktualnie Sztuczne inteligencje wciąż są jeszcze w powijakach, ale i tak zyski, które mogą przynieść wielu biznesom i wielu ludziom są oszałamiające. Dlatego i pieniądze, które można zarobić na projektowaniu sztucznej inteligencji są stosunkowo duże (nawet jak na standardy pracy w IT). Osoby, które potrafią programować sztuczną inteligencję mogą (1) wybrać pracę w korporacji (jak IBM, Google, Facebook) i wspierać korporacyjne projekty, (2) mogą dołączyć do jakiegoś start-upu lub założyć własny lub (3) mogą brać udział w konkursach programistycznych.

Jeżeli chcielibyście się zmierzyć w zmaganiach z najlepszymi programistami świata w konkursach z setkami tysięcy dolarów w nagrodach koniecznie powinniście zaglądnąć na stronę:
https://www.kaggle.com/competitions

Aktualnie jest tam do zdobycia ponad 300.000 dolarów w nagrodach… ale…

Jest jedno wielkie „ale” przy tego typu konkursach: walczysz z gigantami.

Generalnie, aby stworzyć dobrą AI potrzebujemy dwóch rzeczy:
– danych (te, w wersji podstawowej, zapewniają nam organizatorzy konkursu),
– sprzętu (ten musimy zapewnić sobie sami).

Sprzęt jest tutaj kluczowym aspektem. Możemy bowiem stworzyć genialny algorytm, ale nie mieć wystarczająco dużo zasobów, aby ten nasz algorytm mógł się nauczyć tego co mu zadamy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w konkursach ogólnoświatowych startują nie tylko indywidualni programiści czy zespoły znajomych, ale także zespoły firmowe. Firmy takie jak IBM, Cisco, etc. też wystawiają swoich zawodników. I Ci zawodnicy mają do dyspozycji światowej klasy sprzęt. Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy szansy wygrać, ale powinno włączyć nam myślenie – jak zdobyć dostęp do sprzętu, który sprawi, że nasza sieć neuronowa będzie mogła faktycznie zadziałać. Możemy przykładowo spróbować odezwać się do jakiegoś ośrodka naukowego, który posiada superkomputer i wejść we współpracę z takim ośrodkiem.

Ważne jest też, aby pamiętać, że dane, które dostarczają organizatorzy konkursów to nie wszystkie dane dostępne uczestnikom. Ludzie, którzy brali udział w innych podobnych konkursach mogą mieć dodatkowe dane, ludzie którzy współpracują ze szpitalami, etc. mogą mieć jeszcze inne dane. Dlatego ważne jest, aby poszukać dodatkowych danych na których będziemy mogli trenować naszą AI.

Podsumowując – czy masz szansę wygrać jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie i masz zespół kilkuosobowy i kilka tradycyjnych komputerów. Szansę masz, ale musisz się mocno postarać, bo startujesz do rywalizacji z gigantami. Musisz znaleźć sposób na to, aby zredukować dysproporcje w Waszych zasobach.

Czy podejmiesz wyzwanie?
https://www.kaggle.com/competitions