Dziś dwa słowa na temat listu motywacyjnego.
Na początek uwagi ogólne.
Po pierwsze, zanim zaczniesz pisać list, przeczytaj informacje o firmie, które znajdują się na stronie firmy do której aplikujesz. Właściwie to już przy pisaniu CV powinieneś był/powinnaś była to zrobić, bo jak inaczej stworzyć CV specjalnie dla danego pracodawcy, ale jeśli zaczynasz od listu motywacyjnego, to już teraz dowiedz się jak najwięcej na temat firmy, w której chcesz pracować.
Po drugie, jak już przeczytasz ogólne informacje dotyczące firmy, wczuj się w pracodawcę. Pomyśl czego on potrzebuje od swoich pracowników, aby firma funkcjonowała w taki sposób w jaki zostało to opisane na jej stronie. Przykładowo, jeżeli firma dostarcza przesyłki, pracodawca potrzebuje aby jego pracownicy byli szybcy, docierali na czas tam gdzie trzeba, dobrze znali topografię miasta, etc.
Po trzecie, w liście motywacyjnym Twoim zadaniem będzie przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś w stanie zapewnić jego firmie to czego potrzebuje. Musisz więc wskazać na swoje umiejętności wynikające z doświadczenia zawodowego, które pozwalają Ci wykonywać dane obowiązki oraz na swoje dodatkowe umiejętności, cechy charakteru, których szuka pracodawca.
Po czwarte – przekonywanie nie powinno polegać tylko na wymienieniu kilku przymiotników: „Jestem punktualny, pracowity, etc.”. Przekonywanie powinno opierać się na przykładach. Każdy może napisać o sobie, że jest punktualny, ale już nie każdy, że w swojej ostatniej pracy był zawsze na czas (i podać kontakt do byłego pracodawcy).
Po piąte, być może czasami nie będziesz posiadać wszystkich umiejętności potrzebnych pracodawcy. Jeżeli nie będą to kluczowe umiejętności, możesz napisać, że nawet jeśli nie masz pełnych kwalifikacji – szybko się uczysz i podaj przykład (w ostatniej pracy w przeciągu miesiąca opanowałem/opanowałam)…
Po szóste, w swoim liście daj znać pracodawcy, że wiążesz swoją przyszłość z jego firmą, że nie traktujesz go jako odskoczni do lepszej pracy – jeżeli ktoś ma zainwestować swój czas i pieniądze w doszkolenie Cię do stanowiska pracy, chce wiedzieć, że za dwa miesiące nie będzie musiał szukać kolejnej osoby na Twoje miejsce.
Po siódme, pisz prawdę. Może to oczywiste, ale jeżeli najdzie Cię ochota na ubarwienie swojego listu czy CV, odegnaj ochotę, i napisz prawdę. Jeżeli zostaniesz zaproszony/zaproszona na rozmowę masz większe szanse dostać pracę jeśli Twoje CV było zgodne z prawdą, dużo większe szanse.
I na razie tyle. Powodzenia w pisaniu listów.